ISO 20000 BTHYS

ISO 20000 BTHYS

Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetimi olarak firmaların hazırlıklı hale getirilmesi önemlidir.

Kuruluşların müşterilere etkin yönetilen BT hizmetleri sunmasına ve bu standartları fazla mesai yapmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. ISO/IEC 20000, kuruluşların kapsamlı bir süreç yaklaşımı aracılığıyla kaliteli BT Hizmet Yönetimini verimli bir şekilde sunmalarına yardımcı olur.

Bu standarttaki gereksinimler gerek müşteri gerekse hizmet sağlayıcı için hizmet gereksinimlerini karşılayan ve değer sunan hizmetlerin tasarlanmasını, dönüşümünü, verilmesini ve iyileştirilmesini kapsar.

Bir Hizmet Yönetim Sisteminin koordineli biçimde bütünleştirilmesi ve gerçekleştirilmesi, sürekli iyileştirme, daha fazla etkinlik ve verimlilik için sürekli kontrol yapılmasını sağlar ve bunun için fırsatlar sunar. Süreçlerin bu standartta belirtildiği şekilde işletilmesi, personelin iyi biçimde organize olmasını ve birbirleriyle koordineli faaliyette bulunmasını gerektirir. Süreçlerin etkili ve verimli olmasını sağlamak için uygun araçlar kullanılabilir.

En etkili hizmet sağlayıcılar, sürekli iyileştirme de dahil olmak üzere, stratejiden başlayarak tasarım, dönüşüm ve işletim boyunca, hizmetin yaşam döngüsünün tüm aşamaları boyunca, ISO 20000 Bilişim Hizmet Yönetim Sistemi üzerindeki tesiri göz önünde bulundurur.

ISO 20000–1 Sertifika Uygulamasını Kolaylaştırmak İçin Adımlar

Yönetimi, Kuruluşunuzda ISO 20000–1 Sertifikasyon Uygulamasına uymaya hazır hale getirin. Bu standart, sistemde bir değişiklik getirmek için sınırlı yönetim desteği ile düşünülebilir. Bir kalite uzmanı olarak, liderlerin bir çerçeve değişikliği olasılığını satın almalarını sağlamanız gerekir.

Projeyi Kurun: Bunu yapmak zorunda değilsiniz, ancak yapmanız gerekiyor. ISO 20000–1 Uygulaması, girişiminize tahta gözlüklerle başladığınızda daha kolay hale gelir. Hedefinize ulaşmak için ihtiyaç duyduğunuz kişiler ve varlıklar hakkında net bir vizyon edinin. Bu, görev için bir finansal plan yapmak için inanılmaz bir şans.

Boşluk Analizi Gerçekleştirin: Bu, yakın gelecekte zamandan ve paradan tasarruf etmek için ayarlanacak isteğe bağlı adımdır. ISO 20000–1 Sertifikasyonunun yürütülmesini daha sorunsuz hale getirmek için sizinkini dünya çapındaki normlara göre ölçün.

ISO 20000–1 Sertifika Uygulaması İçin Yapmanız Gereken Adımlar

Kapsamı, Yönetim Niyetlerini ve Sorumlulukları Belirleyin:

Bir HİZMET YÖNETİM SİSTEMİ stratejisi ve HİZMET YÖNETİM SİSTEMİ planı oluşturun. Bu, yönetiminizi yönetim kurulu çerçevesinde yürütmesi beklenen varlıkları sıralamak anlamına gelir. Kendinize sorun: Yönetim çerçevelerinizin nedenleri, standartları ve temel ilkeleri nelerdir?

Destek Prosedürlerini Yürütme:

Destek sistemleri, genel olarak günlük rutininizi etkilemeyen ancak organizasyonun omurgası olarak hareket eden önlemlerdir. Arşivler ve kayıt kontrolleri, dahili incelemeler ve yazışma metodolojisinin tümü bu ilerleme sırasında kaydedilmelidir.

Süreç/İşlev Belgeleri Üretin:

ISO 20000–1 Sertifikasyon Uygulamasını daha basit hale getirmek için fikirlerimizi takip ettiyseniz, ödülleri alacağınız yer burasıdır. Bu, ilişkilendirmenizin her bir etkileşimin nerede gerçekleştirdiği, nerede başladığı ve nerede bittiğini netleştirdiğiniz noktadır. Bilgi kaynakları nelerdir? verimler nelerdir?

İşlemi/İşlevleri Yürütün:

Her döngü için az önce bildirdiğiniz araçları alın ve harekete geçirin. İlgili tüm üçüncü taraf meslektaşları ile birlikte araçları denetleyin.

Eğitim Programı Gerçekleştirin:

Yeni Bilgi Hizmetleri Yönetim sistemi temel hedeflerinden birinin, kuruluşunuzu daha uyumlu ve hafif ayaklı hale getirmek olduğunu unutmayın. Bunu başarmak için herkes tam bir anlaşma içinde olmalı ve benzer bir dil konuşmalıdır. Herkesin neyden sorumlu olduğunu anladığından emin olun.

Hizmet Yönetim Sisteminizi Çalışın:

ISO 20000–1 HİZMET YÖNETİM SİSTEMİ planınızı ve yaklaşımlarınızı uygulamaya koyun. Her şeyin nasıl hareket ettiğini algılayın. Sonuçları tarayın, ölçün ve kaydedin.

Sürekli Hizmet İyileştirme Konsepti Yapın:

ISO 20000–1 Sertifikasyon Uygulamasının bir diğer kritik amacı, kesintisiz bir iyileştirme kültürü oluşturmaktır. Sürekli iyileştirme modelini hatırlayın: Planlayın. Yapmak. Kontrol. Davranmak.